21 اسفند 1401

آموزش سنتور به سبک صبا، به قلم پایور

کتاب «دستور سنتور» فرامرز پایور به عنوان پرفروش‌ترین کتاب آموزش سنتور روشی شناخته شده برای هنرجویان و هنرآموزان سنتور را تداعی می‌کند که نه‌تنها روش فرامرز پایور که در واقع متُدی مبتنی بر اصول تدریس ابوالحسن صبا با ذوق و دانسته‌های متنوع فرامرز پایور است.
23 بهمن 1401

کنسرت نوا: شلختگی اطلاعات در اینسرت یک کاست

بروشوری که در اینجا ملاحظه می‌کنید تمام آن چیزی است که از کنسرت نوا و اجرای زنده‌ی آن توسط گروه حفظ و اشاعه‌ی موسیقی ایرانی و خوانندگی پریسا، در جشنواره‌ی شیراز سال ۱۳۵۶، از سوی شرکت CBS و با همکاری مرکز حفظ و اشاعه‌ی موسیقی ایرانی منتشر شده است. آیا شنوندگان پر احساس موسیقی ایرانی تنها به اطلاعات روی جلد توجه می‌کنند؟
8 بهمن 1401

نگاهی به چشم‌اندازهای موسیقی‌شناسانهٔ یک دست‌نویس مهم

پاسخ برخی از مشهورترین معماهای تاریخ «ردیف موسیقی ایران»، مستقیم یا غیرمستقیم، به «ردیف موسی معروفی» وابسته است.
20 دی 1401

رهبر ارکستر دقیقاً چه کار می‌کند؟

ارکستر و نسبتش با رهبر بسیار شبیه نسبت مردم یک جامعه با رهبر سیاسی آن جامعه است. کار رهبر تمرین دادن ارکستر برای رسیدن به اجرایی درست و قابل قبول از یک قطعه است.
17 دی 1401

پارتیسیون‌هایی برای تمام تاریخ

در این نوشته نگاهی می‌اندازیم به ایده‌ی بسیار درخشان چاپ نت‌نویسی تک قطعه‌هایی که از دهه‌ی ۳۰ تا اواخر دهه‌ی پنجاه جریان داشت.
9 دی 1401

پارتیتور چیست؟

پارتیتور یا در انگلیسی Score نت‌نوشته‌ای است که در پروسه‌ای طولانی و تدریجی شکل می‌گیرد و نهایتا منجر به ثبت موسیقی برای چند ساز که همزمان می‌نوازند، می‌شود.
7 دی 1401

نگاهی گذرا به چگونگی رواج متر لَنگ یا مختلط در موسیقی ایرانی

در این جستار به علت‌های گرایش موسیقی‌دان‌های ایرانی به متر‌های لنگ در موسیقی ایرانی و زمینه‌های پدیدار شدن آنها می‌پردازم.
11 شهریور 1399

بررسی جنبه‌هایی از هنر گروه‌نوازی فرامرز پایور

آروین صداقت‌کیش
به طور عمده نویسندگانی که کار گروهی پایور را بررسی کرده‌اند اهمیت‌ کارش را از یک سو در تازگی دیده‌اند و از سوی دیگر تا حدودی در کیفیت چشمگیر. بنابراین باید نخست تاریخ هم‌نوازی را تا رسیدن به دوران فعالیت‌های «پدر گروه‌نوازی» موسیقی ایرانی مرور کنیم و سپس بر بستر چشم‌اندازی تاریخی کارش را از نو بسنجیم و تحلیل کنیم.
16 اردیبهشت 1399

پایور و خانه‌اش: رفعِ نقصِ بایگانی

فرشاد توکلی
بازنگری در روندها و روال‌ها سابقه‌ی تاریخیِ بلندی دارد. با این حال، به‌دلیلِ سطوح مختلف دسترسی به منابعِ مادی، شدتِ انقطاع روال‌ها در دوره‌های مختلف، نزد گروه‌های انسانیِ گوناگون، یکسان نبوده است.